AVM udostępnia nową wersję FRITZ!OS
FRITZ!OS 7 już tu jest: więcej funkcji mesh, Smart Home, lepsza telefonia – 77 powodów by dokonać aktualizacji
Najnowsza, duża aktualizacja dla produktów FRITZ! przynosi ponad 77 nowych funkcji i ulepszeń w zakresie Wi-Fi, topologii mesh, Smart Home, telefonii i dostępu do Internetu. Użytkownicy mogą teraz włączyć dodatkowe routery FRITZ!Box w swoje sieci mesh za pomocą interfejsów WiFi, telefonii i inteligentnego domu Smart Home, rozszerzając zasięg bezprzewodowy na wszystkie zakamarki domu. Aktualizacja oferuje wyższe prędkości, większy zasięg i ulepszone bezpieczeństwo WiFi, dzięki czemu sieć domowa zbudowana na bazie routera FRITZ! jest jeszcze wygodniejsza. Możliwe jest także instalowanie urządzeń Smart Home innych producentów, o ile są one zgodne z urządzeniem FRITZ!Box. Nowością są również otwarte hotspoty FRITZ!, regularne raporty mailowe MyFRITZ!, poprawiona wydajność FRITZ!NAS i zwiększona wygoda korzystania z FRITZ!Fon. Nowa wersja FRITZ!OS jest już dostępna do pobrania dla routera FRITZ!Box 7590 i będzie stopniowo udostępniana dla innych produktów FRITZ!. Firma AVM zawsze zaleca aktualizację do najnowszej wersji FRITZ!OS, aby zapewnić najwyższe bezpieczeństwo i stabilność, a także umożliwić użytkownikom maksymalne wykorzystanie możliwości domowej sieci. Więcej informacji można znaleźć na stronie pl.avm.de/fritzos
FRITZ!OS 7: nowy poziom dla urządzeń FRITZ!, z obsługą sieci mesh oraz nowymi funkcjami dla telefonii i inteligentnego domu Smart Home
Router FRITZ!Box zapewnia użytkownikom szybki dostęp do Internetu i innowacyjne funkcje sieci w topologii mesh w jednym urządzeniu. Takie podejście pozwala zaoszczędzić energię i miejsce, a także przygotowuje na rozwój technologii dzięki regularnym aktualizacjom oprogramowania, takim jak nowy FRITZ!OS 7. Wszystkie produkty FRITZ! umożliwiają stworzenie szybkiej sieci WiFi w topologii mesh, którą w razie potrzeby można jeszcze rozbudować. FRITZ!OS 7, wychodząc od tej podstawowej funkcji, oferuje całą masę ulepszeń i nowinek w następujących obszarach:
1. Zwiększona wydajność WiFi
FRITZ!OS 7 obsługuje bezprzewodową sieć LAN w standardzie 11v i 11k dla sterowania pasmem (Idle Steering), co oznacza, że nowoczesne urządzenia WiFi, takie jak smartfony, mogą szybciej zmieniać pasmo częstotliwości – również w przypadku nawiązanych już połączeń. Ponadto, graficzny podgląd sieci mesh w interfejsie użytkownika FRITZ!Box zawiera teraz informacje o jakości połączenia telefonów bezprzewodowych. W tym miejscu wyświetlane są także informacje o aktualizacjach dla wszystkich produktów FRITZ!. Jeśli włączone są aktualizacje automatyczne, produkty FRITZ!WLAN Repeater i FRITZ!Powerline zostaną automatycznie zaktualizowane, aby obsługiwały sieci typu mesh.
2. Większa wygoda i szybkość WiFi
Nowa funkcja „Zero Wait DFS” znacznie skraca czas oczekiwania w paśmie 5 GHz, zapewniając bezproblemowe połączenie. Wraz z nową aktualizacją, AVM rozszerza możliwą przepustowość dla kanałów radiowych od 80 do 160 MHz w przypadku routerów obsługujących technologię 4×4 WiFi, takich jak FRITZ!Box 7590. Dzięki temu, najnowsze urządzenia WiFi, takie jak notebooki, mogą osiągać jeszcze wyższe szybkości transmisji danych. Większa przepływność danych jest również zauważalna w przypadku urządzeń WiFi z antenami 2×2.
3. Sieć mesh – reaktywacja: Aktualizacja funkcji routera FRITZ!Box dla sieci Wi-Fi, telefonii i Smart Home
Dzięki FRITZ!OS 7, dodatkowe routery FRITZ!Box mogą być teraz używane, jako wzmacniacze sygnału. Oprócz wzmacniaczy FRITZ!WLAN Repeater i urządzeń FRITZ!Powerline, liczne routery FRITZ!Box mogą być teraz zintegrowane z siecią mesh. Użytkownicy mogą zwiększyć zasięg sieci bezprzewodowej w topologii mesh za naciśnięciem przycisku. Na uwagę zasługuje fakt, że teraz po raz pierwszy, za pośrednictwem dodatkowych urządzeń FRITZ!Box, aparaty telefoniczne i terminale Smart Home uzyskują kompatybilność z siecią mesh. Wszystkie funkcje telefoniczne głównego urządzenia FRITZ!Box są dostępne w każdym routerze FRITZ!Box, który został zintegrowany z siecią mesh jako repeater i dotyczy to także telefonów DECT, zarejestrowanych w poszczególnych urządzeniach FRITZ!Box. Produkty Smart Home marki FRITZ! również skorzystają z połączonych routerów FRITZ!Box (działających w trybie wzmacniacza sygnału sieci mesh), ponieważ dzięki temu więcej terminali Smart Home, korzystających z sieci DECT, może być teraz dostępnych i zaprzęgniętych do pracy (Smart Home Mesh). Użytkownicy mogą teraz zarządzać ustawieniami WiFi i telefonii z funkcjonalnością mesh w specjalnym menu „Mesh” centralnego urządzenia FRITZ! Box.
4. Gościnny FRITZ! Hotspot
Nowa wersja FRITZ!OS umożliwia jeszcze łatwiejszą konfigurację punktu dostępu FRITZ! Hotspot i z niego korzystanie. Użytkownicy mogą teraz jeszcze łatwiej wybrać ustawienia dostępu do FRITZ! Hotspot: przygodni użytkownicy mogą łączyć się z osobną siecią dla gości, zarówno za podaniem hasła, jak i bez niego. Przy wyborze otwartego punktu dostępowego, goście nie muszą wprowadzać klucza zabezpieczeń. Kawiarnie, gabinety lekarskie i małe firmy, a także wszyscy inni użytkownicy FRITZ!Box, mogą zapewnić swoim klientom i odwiedzającym łatwy w użyciu dostęp do Internetu. Bez względu na to, czy sieć WiFi oferowana jest w środowisku prywatnym, czy publicznym, osobna sieć bezprzewodowa, udostępniona przez router FRITZ!Box, umożliwia gościom korzystanie z Internetu bez dostępu do sieci domowej.
5. Obsługa DECT HAN FUN – jeszcze więcej urządzeń Smart Home
W nowej wersji oprogramowania AVM rozszerza wsparcie dla protokołu HAN FUN (Home Area Network FUNctional), a także dla standardu bezprzewodowego DECT ULE. Oprócz produktów FRITZ!DECT, urządzenia innych producentów, obsługujące HAN FUN, mogą już bezpośrednio współpracować z routerem FRITZ!Box. Należą do nich np. przełączniki ścienne kompatybilne z HAN-FUN, czujniki otwarcia drzwi i okien oraz czujki ruchu. Router FRITZ!Box wraz z zarządzalnymi gniazdami FRITZ!DECT 200/210, może znaleźć zastosowanie w w wielu różnych sytuacjach. Dla przykładu, można ustawić inteligentną wtyczkę FRITZ! DECT, aby zapalała światło, gdy aktywuje się czujnik ruchu. Taka możliwość znakomicie rozszerza zakres funkcji i aplikacji, którymi można zarządzać za pomocą routera FRITZ!Box, co oznacza, że każde mieszkanie może łatwo stać się inteligentnym domem Smart Home.
6. Jeszcze łatwiejsza i wygodniejsza konfiguracja inteligentnego domu Smart Home
Nowością we FRITZ!OS 7 jest możliwość ustawienia szablonów Smart Home. Mogą być one używane do konfigurowania i zarządzania wieloma urządzeniami oraz do programowania wielu różnych scenariuszy działania. Na przykład, użytkownicy, którzy mają elastyczne godziny pracy lub ci, których grafik zmienia się z tygodnia na tydzień, mogą konfigurować szablony Smart Home i przełączać się między nimi za naciśnięciem przycisku. Łatwo można też konfigurować szablony na inne okazje, na przykład, jeśli święto państwowe przypada w środku tygodnia lub termin wakacji jest elastyczny. Oprócz szybkiej i łatwej w konfiguracji w interfejsie użytkownika FRITZ!Box, użytkownicy mogą również korzystać z szablonów przez aparat FRITZ!Fon.
7. MyFRITZ!: nowe raporty i więcej informacji o twojej sieci domowej
Wielu posiadaczy FRITZ!Box używa serwisu MyFRITZ! (myfritz.net), aby łatwo uzyskać dostęp do usług FRITZ!Box, takich jak automatyczne sekretarki, listy połączeń, FRITZ!NAS i funkcji Smart Home. W nowej wersji FRITZ!OS, aktywacja usługi MyFRITZ! jest łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Ponadto nowa wersja FRITZ!OS 7 rozwiązuje problem ostrzeżeń przeglądarki podczas zdalnego dostępu do urządzenia FRITZ!Box. Nowe oprogramowanie FRITZ!OS umożliwia urządzeniu FRITZ! Box otrzymanie certyfikatu SSL dla adresu w serwisie MyFRITZ! od organizacji letsencrypt.org. Użytkownicy mogą teraz również otrzymywać raporty MyFRITZ! raporty mailem . Mogą oni otrzymywać raport cotygodniowy lub miesięczny, zawierający informacje o statusie swoich urządzeń z rodziny FRITZ! i dostępnych aktualizacjach.
8. Mnóstwo nowych funkcji dla FRITZ!Fon
Użytkownicy FRITZ!Fon mogą teraz dodać do pięciu dzwonków. Ponadto FRITZ! OS 7 umożliwia aktualizację routera FRITZ! Box bezpośrednio z poziomu aparatu FRITZ!Fon. Za pomocą telefonu można też aktywować bezprzewodowy dostęp dla gości i urządzenia Smart Home; można także ustawić kod PIN, jeśli jest to wymagane. Nowa funkcja sterowania przekierowaniem połączeń w zależności od czasu oznacza, że użytkownicy mają jeszcze większą elastyczność konfiguracji w przypadku aktywowania i ustawiania harmonogramów przekierowania połączeń. Dzięki funkcjom tym, użytkownicy nadal mogą być dostępni pod swoimi numerami stacjonarnymi, nawet gdy są poza domem. Zaktualizowana została również funkcja odsłuchiwania podcastów za pomocą FRITZ!Fon, dzięki czemu przewijanie do przodu i do tyłu jest jeszcze łatwiejsze.
9. Zwiększona wydajność FRITZ!NAS
Przy korzystaniu z dysku USB lub pendrive’a z systemem plików NTFS, podłączonego do urządzenia FRITZ!Box, FRITZ! OS 7 pozwala zwiększyć szybkość transferu danych magazynu sieciowego FRITZ!NAS. Interfejs WWW usługi FRITZ! NAS (http: //fritz.nas) został przeprojektowany i zoptymalizowany dla różnych urządzeń.
10. FRITZ!OS – jeszcze łatwiejsza instalacja, nawet dla urządzeń przenośnych
Użytkownicy, dodający nowy router FRITZ!Box do swojej sieci, nie muszą już ręcznie logować swoich urządzeń AVM DECT, takich jak telefony lub elementy sterowania radiatorem. Dzięki ulepszonemu i rozszerzonemu trybowi rejestracji, wszystkie znane urządzenia DECT zostaną zarejestrowane w nowym urządzeniu FRITZ!Box po zaimportowaniu ustawień przez użytkownika. Można to zrobić w interfejsie użytkownika FRITZ!Box i wystarczy tylko raz.