Internet Inwestycje

Chmura napędza sprzedaż serwerów

Chmura napędza sprzedaż serwerów
Chmura napędza sprzedaż serwerów Według najnowszych danych firmy analitycznej IDC, światowe przychody rynku serwerów w IV kwartale 2018 roku wzrosły o 12,6 proc. w stosunku

Chmura napędza sprzedaż serwerów
Według najnowszych danych firmy analitycznej IDC, światowe przychody rynku serwerów w IV kwartale 2018 roku wzrosły o 12,6 proc. w stosunku do tego samego okresu w roku poprzednim. W sumie wyniosły one 23,6 miliarda dolarów.

Rynek serwerów, po kilku latach kurczenia się, od paru kwartałów utrzymuje sporą, dwucyfrową dynamikę sprzedaży. Dzieje się tak na skutek szeregu czynników: wymiany sprzętu na nowy, wykorzystywania serwerów jako podstawowych elementów składowych infrastruktury definiowanej z oprogramowaniem, rosnącego zapotrzebowania na moc obliczeniową oraz dużego i ciągle rosnącego zapotrzebowania na sprzęt ze strony dostawców usług chmurowych.

Rosnący popyt na serwery
Sebastian Lagana, menedżer ds. badań infrastruktury i technologii w IDC, komentuje wyniki badania – Inwestycje dostawców chmury obliczeniowej w sprzęt rosną nieco wolniej, niż w poprzednich kwartałach, co prawdopodobnie jest wynikiem sporych rezerw. Większa dynamika wzrostu wydatków jest widoczna po stronie klientów korporacyjnych, którzy z jednej strony inwestują w infrastrukturę lokalną, a z drugiej w chmurę publiczną i hybrydową. Te segmenty generowały w badanym okresie spory wzrost sprzedaży.
Co ciekawe, polski rynek produktów serwerowych rośnie zdecydowanie szybciej od światowego. Zgodnie z badaniami Contex, w 2018 roku przychody dystrybutorów w Polsce ze sprzedaży produktów serwerowych wzrosły o 23,3 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Dla porównania, w krajach Europy Zachodniej średni wzrost wynosił 10,4 proc.

Outsourcing usług IT w Polsce
Polski rynek usług IT wyceniany jest według różnych szacunków na 30-40 mld zł i w ciągu bieżącego roku ma wzrosnąć o około 4 proc. Naturalnym efektem aprecjacji rynku, napędzanej globalnym i wewnętrznym wzrostem zapotrzebowania na usługi IT w głównych sektorach rynku, są inwestycje w infrastrukturę. W przypadku segmentu dostawców usług cloud computingu, jest to potrzeba rozbudowy centr danych.

Z jednej strony zakupy sprzętowe są efektem wymiany urządzeń na nowsze i szybsze, z drugiej – rozwoju rynku. Warto wspomnieć, że Polska jest coraz częściej traktowana jako technologiczny hub dla firm czy instytucji zachodnich, którym korzystanie z naszych usług, np. chmurowych, po prostu się opłaca. Jakość polskich usług jest bardzo ceniona, co sprawia, że obecnie jesteśmy jednym z trzech najbardziej popularnych rynków wybieranych jako dostawca różnego rodzaju usług informatycznych w Europie – komentuje wyniki sprzedaży sprzętu w Polsce Przemysław Mujta, Technical Sales Manager z CloudFerro, polskiej firmy dostarczającej usługi oparte na chmurze obliczeniowej.

A to już wiesz?  Rekordowe wyniki finansowe oraz intensywna komercjalizacja portfolio

Opinię, że w najbliższych latach chmura obliczeniowa będzie intensyfikować transformację cyfrową polskich firm, potwierdzają także opinie głównych graczy na rynku. Według badania Microsoftu przeprowadzonego niedawno na kilkuset przedstawicielach zarządu i dyrektorach ds. IT firm w Polsce, aż 63 proc. z nich jest przekonanych, że będzie wykorzystywać usługi cloud computingu.


O CloudFerro Sp. z o.o.
CloudFerro jest jednym z liderów rynku oferujących rozwiązania chmurowe. Spółka oferuje moce obliczeniowe i przestrzenie dyskowe ze specjalizacją w przetwarzaniu i przechowywaniu Big Data. CloudFerro realizuje projekty m.in. dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF). W ramach kooperacji z ESA firma jest dostawcą chmury oraz operatorem platformy CREODIAS, udostępniającej zdjęcia satelitarne. Dla ECMWF świadczy usługi chmury hybrydowej, łączące zalety zainstalowanej w siedzibie ECMWF w Wielkiej Brytanii chmury prywatnej z dostępem do polskiej chmury publicznej.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy