Przemysł ciężki Wiadomości branżowe

Grupa TAURON: Nowe złoże w Kopalni Wapienia Czatkowice

Grupa TAURON: Nowe złoże w Kopalni Wapienia Czatkowice
W należącej do Grupy TAURON Kopalni Wapienia Czatkowice ruszyły prace związane z przygotowaniem terenu pod wydobycie z nowego złoża. Inwestycja, zlokalizowana na obszarze ok. 50 hektarów, gwarantuje możliwość wydobycia w kopalni do 2060 r. Otwarcie nowego złoża zaplanowane jest na połowę maja. W czerwcu ruszą działania przygotowawcze do eksploatacji. W listopadzie rozpocznie się jej pierwszy etap - obejmujący ok. 8,5 hektara. Zakłada się tam wydobycie przez kolejne trzy lata. Złoże będzie poszerzane stopniowo, zgodnie z planem. Sorbenty produkowane przez Kopalnię Wapienia Czatkowice są wykorzystywane głównie przez elektrownie i elektrociepłownie w nowoczesnych technologiach oczyszczania spalin. Rocznie, dzięki produktom kopalni, udaje się m.in. wyeliminować ok. 140 mln m. sześc. gazów siarkowych.- Stabilne działanie zakładu przez kolejne dziesięciolecia będzie miało też przełożenie na wiele innych gałęzi przemysłu, ponieważ kopalnia jest też dostawcą sorbentów dla hutnictwa, sektora budowlanego, wapienniczego, cementowego, cukrowniczego, paszowego oraz drogownictwa - mówi Sławomir Kosiba, prezes Kopalni Wapienia

W należącej do Grupy TAURON Kopalni Wapienia Czatkowice ruszyły prace związane z przygotowaniem terenu pod wydobycie z nowego złoża. Inwestycja, zlokalizowana na obszarze ok. 50 hektarów, gwarantuje możliwość wydobycia w kopalni do 2060 r.

Otwarcie nowego złoża zaplanowane jest na połowę maja. W czerwcu ruszą działania przygotowawcze do eksploatacji. W listopadzie rozpocznie się jej pierwszy etap – obejmujący ok. 8,5 hektara. Zakłada się tam wydobycie przez kolejne trzy lata. Złoże będzie poszerzane stopniowo, zgodnie z planem. 

Sorbenty produkowane przez Kopalnię Wapienia Czatkowice są wykorzystywane głównie przez elektrownie i elektrociepłownie w nowoczesnych technologiach oczyszczania spalin. Rocznie, dzięki produktom kopalni, udaje się m.in. wyeliminować ok. 140 mln m. sześc. gazów siarkowych.

– Stabilne działanie zakładu przez kolejne dziesięciolecia będzie miało też przełożenie na wiele innych gałęzi przemysłu, ponieważ kopalnia jest też dostawcą sorbentów dla hutnictwa, sektora budowlanego, wapienniczego, cementowego, cukrowniczego, paszowego oraz drogownictwa – mówi Sławomir Kosiba, prezes Kopalni Wapienia Czatkowice. 

Realizując inwestycję spółka równocześnie zmniejsza oddziaływanie na środowisko naturalne. Prowadzone są takie działania jak utworzenie leśnego pasa ochronnego (do tej pory posadzono już ok. 100 tys. drzew; a docelowo pas ochronny zajmie obszar 33 ha) i tworzenie korytarzy migracyjnych dla nietoperzy. Po zakończeniu inwestycji w 2060 r. cały obszar wyrobiska (obecnie eksploatowanego i nowego), tj. ok. 120 ha, zostanie zrekultywowany.


dostarczył infoWire.pl

Źródło TAURON Polska Energia SA. Dostarczył
A to już wiesz?  Rekordowa produkcja na Ukrainie dzięki kolejnemu udanemu szczelinowaniu

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy