Data publikacji: 2018-06-11
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jak prawidłowo zamocować izolację na instalacji chłodniczej i klimatyzacyjnej?
Kategoria: ArmacellWłaściwe zabezpieczenie instalacji klimatyzacyjnej bądź chłodniczej to podstawa ich prawidłowego funkcjonowania. Największą korzyścią z prawidłowego zabezpieczenia systemu jest wzrost jego wydajności oraz oszczędność. Z tego względu coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na jakość zastosowanych otulin. Jednak nawet najlepsza izolacja nie spełni swojej roli, jeśli nie będzie poprawnie zamontowana. O tym, jak istotny jest prawidłowy montaż, opowiada ekspert firmy Armacell.
Instalacja pod ochroną
Niewielkie, domowe instalacje klimatyzacyjne, choć szczególnie narażone na straty energii, z racji nieskomplikowanego układu rur i zwykle dość dobrego dostępu do nich, są stosunkowo łatwe do zaizolowania. Mimo to nawet one mogą nam przysporzyć sporych problemów. Zwykle przebiegają na zewnątrz budynku, przez co są szczególnie narażone na skrajne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne, np. przez ptaki czy gryzonie. Aby ograniczyć ryzyko zniszczenia izolacji warto sięgnąć po systemy preizolowane. „Przykładem systemu preizolowanego może być Tubolit Split firmy Armacell – zestaw rur z fabrycznie nałożoną izolacją. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy martwić się, że montaż otuliny czy dopasowanie jej do kształtu rur przysporzą nam trudności. Dodatkowo, pianka polietylenowa stanowiąca materiał izolacyjny została pokryta specjalną folią ochronną, zabezpieczającą zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych, w tym przed promieniowaniem UV”, informuje Maria Witkowska, Technical Manager Europe South z firmy Armacel. Należy jednak pamiętać, że z praktycznego punktu widzenia rozwiązanie tego typu możliwe jest jedynie podczas instalacji nowego systemu, ponieważ demontaż i wymiana już istniejących rur jest raczej zbyt kosztowna i kłopotliwa. Na rynku są jednak dostępne otuliny umożliwiające skuteczne zabezpieczenie istniejącej już instalacji. „Przykładem produktu zalecanego do izolacji zimnochronnej instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych jest ArmaChek Silver. Jego podstawę stanowi warstwa izolacyjna wykonana z wysoce elastycznej pianki elastomerowej o zamkniętej strukturze komórkowej, która skutecznie chroni przed penetracją wilgoci wewnątrz izolacji i redukuje wymianę ciepła. Zewnętrzną warstwę otuliny stanowi natomiast fabrycznie nałożona, podwójna warstwa laminatu aluminiowego wzmocnionego podkładem PCV. Tego rodzaju pokrycie zapewnia doskonałą ochronę zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i wpływem substancji mogących naruszyć delikatną warstwę izolacyjną. Co więcej, wspomniana wcześniej zamkniętokomórkowa struktura materiału izolacyjnego w połączeniu z zewnętrznym systemem zabezpieczającym stanowi doskonałą barierę dla wilgoci, chroniąc w ten sposób rury przed korozją, jaka może nastąpić, jeśli pod warstwę izolacji dostanie się woda. Produkt ten nie tylko umożliwia łatwą instalację na istniejącym już systemie rur, ale również optymalnie zabezpieczenie przed wpływami zewnętrznymi”, wyjaśnia ekspert firmy Armacell.
Montaż ma znaczenie
Niezwykle istotną kwestią podczas montażu izolacji jest zwrócenie uwagi na sposób mocowania rur do ścian. To właśnie te miejsca w większości przypadków stanowią słaby punkt całej instalacji, a niewłaściwie zabezpieczone mogą skutkować powstaniem tzw. mostków termicznych, czyli punktów, w których energia przepływa wzdłuż mocowania. Sposobem na wyeliminowanie tego zjawiska może być zastosowanie specjalnych systemów mocowań. „Z myślą o odpowiednim zabezpieczeniu rur przed stratami energii, przy jednoczesnym zachowaniu pewnego i stabilnego ich mocowania firma Armacell stworzyła unikalny system mocowań Armafix AF. Dzięki zastosowaniu wypełnienia z materiału AF/Armaflex, który charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej, system zapewnia optymalną ochronę przed swobodnym odpływem energii. Dodatkowo w otulinie zastosowano wkładki z pianki PET, dzięki którym rura znajduje się zawsze w centrum obejmy, a izolacja nie ulega spłaszczeniu i ma taką samą grubość na całym obwodzie” – podsumowuje Maria Witkowska.
www.armacell.pl
Firma „Armacell” swoje początki datuje na rok 1860, kiedy to powstała spółka – matka „Armstrong Cork”, późniejsza „Armstrong World Industries”. W 1959 firma podbija rynek chłodniczy i klimatyzacyjny, innowacyjnym produktem o nazwie Armaflex – elastyczną, profesjonalną izolacją o rewolucyjnych właściwościach na bazie elastomerów. Rok później Armstrong zakłada oddział w Niemczech, gdzie w 1965 roku rozpoczyna się produkcja Armaflexu. Następne dekady upływają pod znakiem kolejnych sukcesów w branży izolacyjnej. Powstaje Tubolit – elastyczna pianka o zamkniętej strukturze komórkowej na bazie polietylenu oraz Okabell – system metalowych osłon zabezpieczających izolację. W 2000 roku efektem wykupu działu „Armstrong World Industries” zajmującego się izolacjami, powstaje „Armacell”. W 2006 roku „Armacell” przystąpił do inicjatywy ONZ o nazwie „UN Global Compact” dotyczącej odpowiedzialnego biznesu kierującego się 10 zasadami z zakresu praw człowieka, praw pracowniczych, ochrony środowiska i przeciwdziałania korupcji. Obecnie „Armacell” specjalizuje się w produkcji izolacji, oferując najbardziej kompletną i kompleksową gamę elastycznych wyrobów do izolacji termicznej, akustycznej, antyroszeniowej i ochronnej przeznaczonych do instalacji grzewczych, chłodniczych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, sanitarnych i przemysłowych, stając się jednocześnie światowym liderem w tej dziedzinie. „Armacell' posiada sprawdzone rozwiązania służące do wydajnego ograniczania strat energii, ochrony instalacji układanych w budynkach oraz poprawy komfortu akustycznego. Priorytetem firmy jest solidność, niezawodność i najwyższa jakość oferowanych wyrobów, poparta prawie 150–letnim doświadczeniem na rynku izolacji. Ponad 20 fabryk na całym świecie wraz z trzecią co do wielkości w Środzie Śląskiej, ekipa wysoko wykwalifikowanych przedstawicieli handlowych oraz doskonały serwis, świadczą nie tylko o znakomitym profesjonalizmie, ale również o szczególnej dbałości o zadowolenie użytkowników i reputację firmy na rynku izolacji technicznych.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki: