Data publikacji: 2019-02-26
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Najpopularniejsze rodzaje dywanów – krótki przewodnik
Kategoria: ARTEOgromna liczba dostępnych na rynku dywanów może przyprawić o zawrót głowy. Z jednej strony zachwyca bogactwo wzorów i kolorów, z drugiej – zaskakują odmiennie sposoby tkania, różnorodność składu runa oraz jego wysokość i miękkość. Jak zatem spośród setek propozycji wybrać jeden dywan, który będzie dopasowany zarówno do designu pomieszczenia, jak i do stylu życia mieszkańców? W podjęciu decyzji z pewnością pomoże specjalista firmy ARTE.
Dywan należy do tych elementów wyposażenia, które mają ogromny wpływ nie tylko na wygląd pomieszczenia, ale również na komfort domowników. Stanowi bowiem ozdobę wnętrza, dodając mu charakteru i przytulności, a także jest idealnym miejscem do odpoczynku czy zabawy. Wybierając dywan warto mieć na uwadze obie te kwestie i zdecydować się na taką propozycję, która połączy estetykę z funkcjonalnością. Decyzję zakupową zdecydowanie ułatwi znajomość najpopularniejszych rodzajów dywanów i podstawowych różnic między nimi.
Po pierwsze: styl
„Najbardziej oczywistą dla konsumentów metodą klasyfikacji dywanów jest ich podział na modele tradycyjne i nowoczesne. Pierwsze z nich zwykle utrzymane są w bezpiecznej kolorystyce, opartej na odmianach szarości, czerwieni, żółci i brązów. Pokrywający je wzór nawiązuje natomiast do perskich, indyjskich czy arabskich tkanin, obfituje w motywy roślinne i misterne ornamenty, czego przykładem są takie produkty, jak Dywilan Omega Super Mandi Szmaragd lub Dywilan Superior Super Kain Granat. Dywany tradycyjne zazwyczaj mają kształt prostokątny lub owalny, a ich krawędzie czasami wykończone są ozdobnymi frędzlami. Świetnie sprawdzą się one we pomieszczeniach, utrzymanych w stylu kolonialnym, klasycznym lub vintage”, wyjaśnia Piotr Biegański z firmy ARTE. „Nowoczesne propozycje to z kolei odważna zabawa kolorem, fakturą i formą. Wśród nich znaleźć można zarówno gładkie, jednolite dywany o dowolnej kolorystyce (od jasnych beży i szarości po intensywne, neonowe barwy), jak i produkty ozdobione motywami geometrycznymi – pasami, kołami czy zygzakami. Niezwykle popularnością cieszą się również dywany z realistycznie oddanymi motywami i widokami, np. z panoramą współczesnych miast (m.in. dywan Weltom Black and White Paryż Szary)”, dodaje ekspert.
Po drugie: runo
Rodzaj runa to druga kwestia, na którą zwraca uwagę zdecydowana większość osób, poszukujących idealnego dywanu. Warto jednak wiedzieć, że nie chodzi tutaj tylko o miękkość i wygląd produktu. „Skład surowcowy, a także wysokość i gęstość runa, przekładają się na właściwości użytkowe dywanu i łatwość utrzymania go w czystości. Do wyboru mamy zatem dywany tkane płasko, a także dywany z wysokim runem. W tym drugim przypadku może ono być bardzo krótkie, gęste i mięsiste lub też długie i miękkie, jak np. w przypadku modelów shaggy o nazwie Whisper Tungsten czy Plush Shaggy Silver z oferty ARTE”, podpowiada Piotr Biegański. „Innym sposobem klasyfikacji, odnoszącym się do runa dywanów, jest jego skład. Może być ono naturalne, wykonane z wełny, bawełny, jedwabiu, juty czy skóry lub też zrobione z tworzyw sztucznych. Do najbardziej popularnych surowców należą tutaj: wiskoza, poliester, heatset, heatset frise, a także poliamid i polipropylen. Warto mieć na uwadze, że dywany płaskotkane, wykonane z materiałów syntetycznych są zdecydowanie częściej polecane do pokojów dziecięcych i wnętrz użytkowanych przez alergików, a także mogą być stosowane na zewnątrz budynków, np. na trasach czy balkonach. Łatwiej je bowiem utrzymać w czystości, nie gromadzi się w nich kurz, a przy tym również nie pylą, jak ma to w zwyczaju runo wełniane.”, dodaje ekspert firmy ARTE.
Po trzecie: sposób tkania
Metoda produkcji to kolejny istotny czynnik, który warto wziąć pod uwagę podczas poszukiwań dywanu. Ma ona bowiem bezpośredni wpływ nie tylko na jakość produktu, ale i na jego końcową cenę. „Najpopularniejsze i najbardziej powszechne są obecnie dywany tkane maszynowo, głównie metodą wilton. System ten jest niezwykle wydajny i polega na równoczesnym wytwarzaniu na krosnach dwóch tkanin, stanowiących swoje lustrzane odbicie. Co istotne, wykorzystanie metody wilton gwarantuje produkcję dywanów wysokiej jakości, a do tego pozwala na łączenie różnych rodzajów przędzy i uzyskanie nawet bardzo skomplikowanych wzorów. Dzięki temu powstają nawet tak oryginalne produkty, jak Agnella Funky Top Super Tas Szmaragd czy też egzotyczny Balta Optimist Cosy 54584 064 z oferty ARTE”, wyjaśnia ekspert. „Alternatywą dla dywanów produkowanych maszynowo są modele tkane ręcznie – taftowane lub wiązane. Takie propozycje są bardzo efektowne i eleganckie, jednak zwykle ich ceny są wyższe niż dywanów maszynowych. Kiedy mamy zatem ograniczony budżet lub też lubimy często zmieniać wystrój pomieszczenia, lepiej wybrać produkt tkany metodą wilton”, podpowiada Piotr Biegański.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki: