Wyrób

Relacje biznesowe z Niemcami

Relacje biznesowe z Niemcami
Warszawa, 12 stycznia 2018 r. Relacje biznesowe z Niemcami – przedsiębiorco sprawdź, czy to dobry moment na rozpoczęcie współpracy Niemieccy przedsiębiorcy są pozytywnie nastawieni do

Warszawa, 12 stycznia 2018 r.

Relacje biznesowe z Niemcami – przedsiębiorco sprawdź, czy to dobry moment na rozpoczęcie współpracy

Niemieccy przedsiębiorcy są pozytywnie nastawieni do stanu rodzimej gospodarki, jak i wzrostu możliwości rozwoju dla własnych firm. Dostrzegają jednak negatywne aspekty swojego rynku, niemal trzy czwarte badanych wskazało brak pracowników o odpowiednich kwalifikacjach i doświadczeniu, jako największą przeszkodę w rozwoju biznesu, a co więcej nie przewiduje istotnych zmian na tym polu w ciągu najbliższych 12 miesięcy – wynika z badania Global Business Monitor. Na liście czynników niepokojących niemieckich biznesmenów znalazło się także utrzymanie płynności finansowej i terminowe otrzymywanie należności – na te aspekty zwraca uwagę połowa respondentów. Warto zauważyć, że zaraz po Stanach Zjednoczonych Niemcy mają najniższy czas oczekiwania na płatności – 26 dni.

Aktualna sytuacja na rynku
W 2017 roku w Niemczech wstępna estymacja wzrostu PKB wyniosła 1,7%, szacuje się, że w roku 2018 osiągnie 2%. Wzrost gospodarczy przekłada się na wyjątkowo pozytywne nastroje rynkowe. Zarówno eksport, jak i import radziły sobie w ostatnim czasie nieźle. W I kwartale 2017 roku odnotowano wzrost eksportu na poziomie 6,6% (w czerwcu jednak zaliczył on spadek, i to największy od dwóch lat), a importu – o 5,6%. Warto wspomnieć, że sektor małych i średnich przedsiębiorstw generuje u naszych zachodnich sąsiadów, aż jedną trzecią przychodów z eksportu – komentuje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services w Polsce.
Niemcy słyną z silnej pozycji firm z sektora MSP. Znajduje to m.in. odzwierciedlenie we wskaźnikach zatrudnienia – 61% miejsc pracy przypada właśnie na ten segment rynku.
Wśród istotnych wskaźników gospodarczych należy wymienić także niski poziom bezrobocia – obecnie utrzymuje się ono poniżej 4%. Rekordowe wskaźniki wzrostu notują sektory: budownictwa (4%), produkcji (3,8%) i usług biznesowych (2,6%).
Nastroje przedsiębiorców
Respondenci badania Global Business Monitor w 2017 roku, podobnie jak w ankietach z 2016 roku, pozytywnie ocenili zarówno krajową ekonomię, jak i perspektywy wzrostu ich własnych firm. W porównaniu z ubiegłym rokiem z 73% do 81% wzrosła liczba przedsiębiorców oceniających stan niemieckiej ekonomii jako dobry. Jednak tylko niespełna jedna czwarta badanych prognozuje poprawę sytuacji w następnych 12 miesiącach, 68% uważa, że pozostanie ona bez zmian. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że badanie było prowadzone jeszcze przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu, być może więc stąd wynikają tak ostrożne oceny – dodaje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services w Polsce.
Obecny rynek MŚP
Również sektor małych i średnich przedsiębiorstw radzi sobie całkiem dobrze i jest pełen optymizmu. 65% badanych firm wskazuje na wzrost wyników sprzedaży w ciągu ostatniego roku. Więcej MŚP patrzy też w przyszłość z nadzieją – procent przedsiębiorców spodziewających się poprawy wyników sprzedaży wzrósł z 7% do rekordowego poziomu 64%.
Blisko jedna piąta respondentów wymienia rozwój nowych produktów i usług wśród największych okazji do rozwoju. Na drugim miejscu (14%) jest wchodzenie na nowe segmenty rynku. Jeśli chodzi o inwestycje, najbardziej popularne obszary to szkolenia i rozwój personelu (71%), IT i technologie (69%) oraz rekrutacja nowych pracowników (67%).
Sytuacja gospodarcza u naszego zachodniego sąsiada sprzyja nawiązywaniu kontaktów biznesowych i wchodzeniu z usługami na tamtejszy rynek. Być może warto więc rozważyć ten kierunek ekspansji, zwłaszcza że ofert współpracy handlowej nie brakuje, a faktoring eksportowy pomaga zweryfikować wiarygodność potencjalnych kontrahentów – wskazuje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services w Polsce.

A to już wiesz?  Smart business szyty na miarę klienta

Bibby Financial Services Sp. z o.o. to firma faktoringowa, która należy do finansowej części, istniejącej od 1807 roku, brytyjskiej firmy Bibby Line Group Ltd. w ramach której działają trzy grupy podmiotów oferujące następujące rodzaje usług: transport morski – Bibby Line Ltd., usługi logistyczne – Bibby Distribution Ltd., usługi finansowe – Bibby Financial Services. Firma posiada biura w Wielkiej Brytanii, Polsce, Francji, Irlandii, Niemczech, Czechach, Słowacji, USA, Kanadzie, Malezji, Singapurze i Hong Kongu. W Polsce jest obecna od 2002 roku i posiada oddziały w Warszawie, Poznaniu i Katowicach, ale swoim zasięgiem obejmuje cały kraj. Bibby jest członkiem Polskiego Związku Faktorów oraz największego międzynarodowego zrzeszenia faktorów Factors Chain International. www.bibbyfinancialservices.pl
Bibby MSP Index to cykliczne badanie sprawdzające aktualną ocenę sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw
z sektora MSP. 14. fala została zrealizowana we wrześniu 2017 r. na grupie 450 respondentów. Respondentami były osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji finansowych głównie prezesi, członkowie zarządów, dyrektorzy finansowi oraz główni księgowi w firmach zatrudniających od 9 do 249 pracowników. Wskaźnik Bibby MSP Index obrazuje kondycję firm z sektora MSP na podstawie wnikliwej analizy danych dotyczących zatrudnienia, sprzedaży, inwestycji, płynności finansowej oraz zadłużenia przedsiębiorstw. Badanie zostało przeprowadzone na grupie małych i średnich przedsiębiorstw z 6 branż: budownictwo, przemysł, handel, usługi, transport i pozostałe.
Global Business Monitor to cykliczne międzynarodowe badanie przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw z Polski, Stanów Zjednoczonych, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Czech, Holandii, Kanady i Singapuru i Hong Kongu. Badanie objęło firmy zatrudniające do 250 pracowników z taki sektorów jak handel, produkcja, budownictwo, transport i usługi. Druga fala badania została zrealizowana w marcu i czerwcu i 2017 r. Przeprowadzono 1655 wywiadów telefonicznych.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy