Handel Wiadomości branżowe

W 2014 roku polski rynek tłuszczów żółtych był wart ponad 3,2 miliarda złotych

W 2014 roku polski rynek tłuszczów żółtych był wart ponad 3,2 miliarda złotych
Warszawa, 26 marca 2015 r. – Wg danych pochodzących z Panelu Gospodarstw Domowych GfK w 2014 roku polski rynek tłuszczów był wart ponad 3,2 miliarda złotych. W stosunku do poprzedniego roku wartość tego rynku spadła o 1 proc.Kategorie produktów na rynku tłuszczów żółtych dzielą się na tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (masła), roślinnego (margaryny) oraz tzw. miksy, czyli margaryny z domieszką masła. Jedocześnie warto zauważyć, iż obecnie na rynku występuje cała gama produktów z kategorii miksów, których producenci jednoznacznie nie informują o zawartości masła w margarynie, co w kontekście faktu, iż cena za kilogram jakiejkolwiek margaryny jest prawie dwukrotnie niższa od ceny masła, stawia w niekorzystnej sytuacji konsumenta i w niekorzystnym świetle producentów.Pomimo wspomnianej istotnej różnicy cenowej, w badanym okresie obserwowany jest wartościowy wzrost udziałów segmentu masła w zakupach gospodarstw domowych (wzrost o 5,3 proc. w porównaniu do 2013 roku).W 2014 roku gospodarstwa domowe kupowały średnio 355 gramów masła na pojedynczy akt zakupu. I to właśnie ten wzrost średniego zakupu ilości masła

Warszawa, 26 marca 2015 r. ? Wg danych pochodzących z Panelu Gospodarstw Domowych GfK w 2014 roku polski rynek tłuszczów był wart ponad 3,2 miliarda złotych. W stosunku do poprzedniego roku wartość tego rynku spadła o 1 proc.

Kategorie produktów na rynku tłuszczów żółtych dzielą się na tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (masła), roślinnego (margaryny) oraz tzw. miksy, czyli margaryny z domieszką masła. Jedocześnie warto zauważyć, iż obecnie na rynku występuje cała gama produktów z kategorii miksów, których producenci jednoznacznie nie informują o zawartości masła w margarynie, co w kontekście faktu, iż cena za kilogram jakiejkolwiek margaryny jest prawie dwukrotnie niższa od ceny masła, stawia w niekorzystnej sytuacji konsumenta i w niekorzystnym świetle producentów.

Pomimo wspomnianej istotnej różnicy cenowej, w badanym okresie obserwowany jest wartościowy wzrost udziałów segmentu masła w zakupach gospodarstw domowych (wzrost o 5,3 proc. w porównaniu do 2013 roku).

W 2014 roku gospodarstwa domowe kupowały średnio 355 gramów masła na pojedynczy akt zakupu. I to właśnie ten wzrost średniego zakupu ilości masła spowodował wzrost znaczenia całego segmentu, który przekroczył już 50 proc. wartości zakupów całej kategorii tłuszczów żółtych.

Dla porównania w przypadku margaryny w kostce na akt zakupu przypadało wagowo prawie dwa razy więcej produktu, czyli 606 gramów. W analizowanym okresie w kategorii margaryn obserwowany był trend spadkowy, w szczególności margaryny w kostce (w opakowaniu foliowym), wynoszący aż minus 10 proc. W szczególności margaryny w pojemniku spadły szybciej niż miksy w pojemniku, choć te ostatnie odnotowały również zmniejszenie liczby zakupów. Polski rynek margaryn był wart w 2014 roku ponad 1,1 miliarda złotych.

Kolejną wartą odnotowania tendencją był wzrost penetracji (czyli udziału gospodarstw domowych kupujących daną kategorię) produktów prozdrowotnych, np.: Flory, Benecolu, Optimy, Benevity, Bevivy. Już prawie 20 proc. gospodarstw domowych kupiło ww. produkty w 2014 roku.

A to już wiesz?  Carrefour po raz czwarty nagradza swoich dostawców marki własnej

Na grafice 100 proc. oznacza całą populację polskich gospodarstw domowych, które zakupiły w 2014 roku jakikolwiek produkt z kategorii tłuszczów żółtych. Wartości poniżej wskazują, jaki odsetek gospodarstw domowych z całej populacji przynajmniej raz dokonał zakupu kategorii w danym kanale. 85 proc. gospodarstw domowych zrobiło zakupy w dyskontach. Waga tego kanału była najistotniejsza pod względem wartościowym, ważniejszym dla masła niż dla margaryny. Pod kątem penetracji na kolejnych miejscach znalazły się supermarkety (74 proc. gospodarstw domowych kupowało tam tłuszcze żółte), handel tradycyjny (68 proc.) i hipermarkety (62 proc.).

Najważniejsze marki na rynku tłuszczów żółtych to: Mleczna Dolina (marka własna Biedronki), Delma Extra z Masłem (producent Unilever) oraz Smakowita (producent Kruszwica). Sprzedaż tych wymienionych 3 marek stanowiła 17 proc. wartości wszystkich zakupów w ramach tej kategorii dokonanych w 2014 roku.

O badaniu
Powyższe analizy powstały na podstawie danych pochodzących z prowadzonego od 20 lat Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia. Jego próbę stanowi 8 tys. polskich gospodarstw domowych, zbierających dane za pomocą skanerów i raportujących o dokonywanych przez siebie zakupach produktów FMCG.


dostarczył infoWire.pl

Źródło GfK Polonia. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy